АКТ ВИКОНАНИХ РОБІТ У ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

AktVipRabor

ЗАПИТАННЯ: Що робити, якщо контрагент ухиляється від підписання акта виконаних робіт/наданих послуг?

ВІДПОВІДЬ:

Інколи у господарській діяльності підприємства трапляються випадки, коли одна зі сторін без будь-якої аргументації ухиляється від підписання акта виконаних робіт/наданих послуг, та, відповідно, від здійснення оплати за зазначені роботи (послуги).

У такому випадку законодавство передбачає можливість складення одностороннього акта та направлення його (з повідомленням про вручення) на підпис контрагенту. Зокрема, для договорів підряду така можливість прямо прописана у ЦК.

Також є доцільним написати претензію замовнику, зазначивши у ній всі обставини, вимоги та розрахунки, штрафні санкції згідно з договором, та відправити її рекомендованим або цінним листом з повідомленням про вручення.

Не отримавши протягом місяця з дня одержання адресатом претензії задовільної відповіді на неї, слід готувати документи про стягнення заборгованості до суду, одночасно заручившись додатковими доказами, що підтверджують факт виконання вашим підприємством умов договору.

Однак якщо все ж таки не вдалося домогтися підписання акта — нічого страшного.

У своїй судовій практиці (в даному випадку щодо надання маркетингових послуг) Вищий господарський суд України зазначає, що «відсутність підписаного двостороннього акта виконаних робіт не є перешкодою для захисту суб’єктивного матеріального права (у цьому випадку шляхом стягнення заборгованості, яка виникла внаслідок неоплати наданих послуг), у разі, якщо господарський суд, на підставі зібраних у справі та оцінених у сукупності доказів, встановить факт її (послуги) надання належним чином та в установлений договором строк» (постанова ВГС у справі N 15/5005/13476/2011 від 26.04.2012 р.).

Про які ще докази в даному випадку, окрім акта, може йти мова?

Наприклад, при розгляді даної категорії справ доказом надання послуг може виступати маркетинговий звіт, наявність позитивних змін у фінансовому стані підприємства, зросту продажу (звіт про фінансові результати ф.2-м), щоденні звіти, свідчення адміністрації торгових точок про те, що на території підприємства перебували представники виконавця тощо.

Іншими словами, наявність підписаного акта є важливим, проте не єдиним можливим доказом виконаних робіт/наданих послуг. Його відсутність не завадить стянути заборгованість за договором, якщо, звичайно, останній виконувався належним чином.

Окрім того, якщо в договорі прописані умови прийняття робіт у відповідності до акту прийому-передачі, ви можете звернутись до суду з питанням про примусове  виконання обов’язку за договором в натурі.

Відповідно до ст. 193 ГК України суб’єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов’язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов’язання – відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускається одностороння відмова від виконання зобов’язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов’язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Відповідь надали:

Анна Скуміна   Експерт-аналітик Компанії «Дінай»

Галкіна Наталія  ЮЦ «ГАРАНТ»

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.