Коментар до Закону України N 1258-VII від 13.05.2014 р.
Повідомляємо, що Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців за заявницьким принципом» N 1258-VII від 13.05.2014 р., який набуде чинності через місяць з дня його опублікування.
Законом вносяться зміни до низки нормативно-правових актів, серед яких варто виділити такі: КУпАП, ГКУ, ЦКУ, ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», ЗУ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
Основною метою закону є істотне полегшення процедури припинення підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців та скорочення її строку.
Так, передбачається відмовитись від застосування принципу мовчазної згоди при здійсненні держреєстрації припинення підприємницької діяльності фізосіб-підприємців, залишивши цей принцип лише для юросіб. Також держреєстратор не буде повідомляти правоохоронні органи про порушення фізособою строку для подання рішень щодо припинення своєї діяльності.
Законодавець значно скоротив перелік документів, які зберігаються у реєстраційній справі ФОП, та відомостей, які відповідно повинні міститися у ЄДР щодо такої фізособи.
Також інформація про подання держреєстратору заяви про припинення підприємницької діяльності ФОП за її рішенням, про постановлення судового рішення щодо припинення її підприємницької діяльності, якщо таке рішення не пов’язане з банкрутством, більше не підлягатиме обов’язковому опублікуванню в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації. Крім того, всі відомості, які підлягають такому опублікуванню, будуть розміщуватися на власному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юросіб та фізосіб-підприємців (Державна реєстраційна служба України). Разом з цим плата за публікацію будь-яких повідомлень у спеціалізованому друкованому ЗМІ, що стосуються ФОП, не буде справлятися.
Крім того, законом встановлено певні особливості щодо єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Так, пропонується встановити, що у разі держреєстрації припинення діяльності фізособи зняття з обліку здійснюється не негайно, а лише після проведення передбачених законодавством перевірок та проведення остаточного розрахунку. Також передбачається визначити, що в частині діяльності, яка здійснювалась фізособою як підприємцем до припинення такої діяльності, ця особа має ті ж права та обов’язки, як і до реєстрації припинення (допускати посадових осіб до проведення перевірки, подати звітність за останній період у встановлені строки тощо), а також несе ту саму відповідальність за порушення обов’язків.
Слід зауважити, що згідно зі змінами стане можливим застосування процедури банкрутства до боргів, які виникли у зв’язку зі здійсненням фізособою підприємницької діяльності, навіть у разі втрати такою особою статусу підприємця.
Також пропонується дещо змінити положення, що стосуються розгляду господарським судом справи про банкрутство фізичної особи. Зокрема, виключити пункт, у якому йдеться про втрату фізичною особою статусу підприємця та анулювання ліцензій з моменту прийняття судом рішення про визнання її банкрутом, та доповнити новим пунктом, який встановить обов’язок суду винести ухвалу про припинення підприємницької діяльності фізособи-боржника після завершення ліквідаційної процедури в тому випадку, якщо в ЄДР такі відомості відсутні (ст. 91 Закону N 2343-XII від 14.05.92 р.).
———————
Дата набрання чинності: через місяць з дня його опублікування
Стаття підготована з використанням
матеріалів Компанії «Дінай»
від 05 червня 2014 р.
Доброго времени суток.
Будьте добры, разъясните возможность отзыва заявления о прекращении (ликвидации)предпринимательства физического лица,в связи с продолжением предпринимательской деятельности физического лица.
За ранее благодарю
С уважением Любовь
Государственная регистрация прекращения предпринимательской деятельности физического лица — предпринимателя регулируется разделом VI Согласно ч.3 ст.46 данного закона, физическое лицо лишается статуса предпринимателя с даты внесения в Единый государственный реестр записи о государственной регистрации прекращения предпринимательской деятельности физического лица — предпринимателя. Такая запись вносится не позднее следующего дня за днем подачи заявления. Таким образом, до внесения такой записи предприниматель может отозвать свое заявление. В любом случае предприниматель имеет право повторно зарегистрироваться в общем порядке, тем более со вчерашнего дня плата за регистрацию не взимается.