Нарешті законодавці здвинулись з мертвої крапки у питанні самочинно збудованого майна та його реєстрації.
Закон України «Про планування і забудову територій» передбачає обов’язок забудовника підготувати попередньо цілий ряд документів, у тому числі отримати необхідні документи на земельну ділянку та погодити у відповідних органах проект будівництва перед тим як почати саме будівництво. Всі ці процедури займають багато час та грошів, а тому в останні роки в Україні почастішали випадки самочинного будівництва об’єктів, оскільки ведення будівельних робіт самочинно звільняє від необхідності здійснювати значні витрати часу та коштів до місцевих бюджетів.
Згідно із ст. 376 ЦК України самочинне будівництво — це житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно, якщо воно збудоване або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Відповідно до ч. 3 ст. 376 ЦК України право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї
мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.
Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України вирішило допомогти громадянам, які бажають отримати право власності на самочинне збудоване нерухоме майно і видало наказ від 19.03.2013 року № 95, яким було затверджено «ПОРЯДОК прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків та будівель і споруд сільськогосподарського призначення I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж».
Цей порядок встановлює процедуру та умови прийняття в експлуатацію збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт та механізм проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж:
— індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, збудованих у період з 05 серпня 1992 року до 12 березня 2011 року;
— збудованих до 12 березня 2011 року: громадських будинків I і II категорій складності; будівель і споруд сільськогосподарського призначення I і II категорій складності.
Відповідно до пунктів 3.1 та 3.2 Порядку, прийняття в експлуатацію об’єктів здійснюється безоплатно територіальними органами Держархбудінспекції України протягом 10 робочих днів. Замовник або його уповноважена особа подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до Інспекції за місцезнаходженням об’єкта заяву про прийняття в експлуатацію об’єкта з передбаченими Порядком додатками. Заява про прийняття в експлуатацію об’єкта підписується також співвласниками земельної ділянки та зазначеного об’єкта (у разі їх наявності).
Датою прийняття в експлуатацію об’єкта є дата реєстрації декларації про готовність об’єкта до експлуатації. Дана декларація є підставою для укладення договорів про постачання на прийнятий в експлуатацію об’єкт необхідних для його функціонування ресурсів — води, газу, тепла, електроенергії, включення даних про такий об’єкт до державної статистичної звітності та оформлення права власності на нього.
Після чого забудовник може звертатись до відповідної реєстраційної служби за місцем розташування об’єкту, для державної реєстрації права власності на новозбудований об’єкт та отримання свідоцтва про право власності.
ЮЦ «ГАРАНТ» вже має практичний досвіт в реєстрації права власності на самочинне будівництво.
За консультацією Ви можете звернутись до ЮЦ «ГАРАНТ» за адресою: м. Стаханов, вул. К.Лібкнехта 13 – приміщення прокуратури (2 під’їзд, 2 поверх).
Стаття підготована Ступак А.С.