Житлово-комунальні послуги завжди були та є досить проблемною сферою взаємодії держави та громадянина. Напевно, в кожного хоча б раз у житті траплялися випадки, коли ці послуги надавалися не в повному об’ємі, неякісно, або не надавалися взагалі. Відсутність опалення чи гарячого водопостачання, непрацюючі ліфти, невивезене сміття – це ті реалії, з якими хтось стикається час від часу, а для когось це вже, на жаль, стало певною нормою життя.
Але дуже часто мимовільними «співучасниками» подібних ситуацій стають і самі споживачі, коли раз за разом дозволяють порушувати свої права, бояться або лінуються відстоювати свої законні інтереси. В таких випадках можна почути «а що я можу?..» або «це все одно нічого не дасть…». Але не варто забувати просту істину: «Хто стукає – тому відчиняють».
Як правильно спілкуватися з виконавцем послуг:
У споживача житлово-комунальних послуг є значний арсенал можливостей для реалізації своїх прав та інтересів.
По-перше, це право споживача на складення актів-претензій стосовно якості послуг. На підставі цих актів виконавець зобов’язаний здійснити перерахунок за ненадані або надані не в повному обсязі послуги.
По-друге, це право споживача звертатися з інформаційним запитом і отримувати всю інформацію, яка стосується житлово-комунальних послуг. Більше того, за необґрунтоване ненадання інформації чиновниками законодавством передбачено кримінальну відповідальність.
По-третє, це право звертатися, або точніше, скаржитися у різні інстанції — від тієї, що стоїть вище над виконавцем послуги, до вищих посадових осіб держави.
По-четверте, це право відновлювати справедливість в «останній» інстанції — звертатися з позовами до судових органів.
Які нормативні документи використовувати:
Основним документом є Закон України «Про житлово-комунальні послуги» (N 1875-IV від 24.06.2004 р.). Саме він встановлює всі основні положення в даній сфері. Радимо також скористатися такими підзаконними актами:
1) Постановою КМУ «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» (N 630 від 21.07.2005 р.);
2) Постановою КМУ «Про затвердження Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій» (N 529 від 20.05.2009 р.);
3) Постановою КМУ «Про затвердження Порядку проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості» (N 151 від 17.02.2010 р.). Зокрема, нею встановлено Вимоги щодо кількісних і якісних показників послуг та зменшення плати у разі їх відхилення від нормативних (для зручності ми їх навели у таблиці в кінці статті);
4) Постановою КМУ «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» (N 869 від 01.06.2011 р.);
5) Наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства «Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій» (N 76 від 17.05.2005 р.).
Крім того, зверніть увагу на документи місцевих органів влади, які встановлюють вимоги до якості житлово-комунальних послуг.
Як скласти акт-претензію
Відповідно до статті 18 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», у разі порушення виконавцем умов договору споживач має право викликати його представника для складення та підписання акта-претензії споживача, в якому зазначаються строки, види і показники порушень.
Представник виконавця зобов’язаний прийти на виклик споживача не пізніше строку, визначеного договором, зазвичай він складає 2 робочих дні. Якщо представник виконавця проігнорує таке «запрошення», тоді Ви можете самостійно скласти акт-претензію, підписати який мають не менше, ніж два споживачі.
На підставі даного акта Ви складаєте заяву про усунення недоліків у наданні послуги, про перерахунок або відшкодування заподіяного збитку і надсилаєте свій лист разом із актом (або його копією) до відповідної установи.
Результатом розгляду акта має бути, як правило, перерахунок суми платежів з дати його складення. Якщо виконавець послуги не задовольнить Ваших вимог, то з актами Ви маєте реальну можливість захистити власні інтереси.
Важливість використання споживачем такого могутнього інструменту, як акт-претензія, важко переоцінити — багато споживачів вимушені були сплачувати, у тому числі і в судовому порядку, величезні суми за неотримані послуги лише через те, що вони вчасно не склали відповідних документів.
Зразки актів-претензій Ви можете знайти у Постанові КМУ N 630 від 21.07.2005 р. (додаток 2) та Наказі Держжитлокомунгоспу N 76 від 17.05.2005 р. (додаток 4) або скласти у довільній формі.
Для підготовки статті Галкіною Н.М. використовувались матеріали компанії «Дінай» від 17.10.13р.