Усім відомо, що п’яний за кермом — злочинець. Та чи завжди це так? Адже іноді машину використовують як бар або барну стійку, накриваючи «галявину» просто в авто або на його капоті. Побачивши це, співробітники ДАІ штрафують водія або ініціюють позбавлення його прав на керування транспортом. При цьому основним доказом є ступінь нагріву капота — якщо теплий, значить водій був п’яним за кермом. Але ж бути п’яним за кермом і керувати машиною напідпитку — не одне й те саме.
Розглянемо, наскільки законними є такі обвинувачення співробітників ДАІ і як уникнути негативних наслідків за вживання спиртного у припаркованому авто.
Відповідно до ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КоАП) відповідальність водія настає за керування транспортом, а не перебування у ньому в стані алкогольного сп’яніння. Згідно із тлумачним словником під терміном «керування» розуміють, наприклад, спрямування чогось кудись.
Постановою Пленуму Верховного Суду України N 14 від 23 грудня 2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху й експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», керуванням транспортним засобом вважається виконання функцій водія під час руху такого транспортного засобу… незалежно від того, керує особа транспортним засобом, який рухається своїм ходом або за допомогою буксирування. Таким чином, правопорушення вважається скоєним з моменту, коли автомобіль під керуванням особи, що перебуває у стані сп’яніння, почав рух.
Якщо авто стоїть (не у випадку його зупинки на вимогу інспектора ДАІ), а водій перебував в стані сп’яніння, то складу правопорушення, передбаченого ст. 130 КоАП, не буде.
Не слід забувати, що інспектор ДАІ може вимагати пройти медичний огляд для встановлення алкогольного сп’яніння. Відмова водія від цієї процедури може спричинити накладення штрафу за тією само ст. 130 КоАП. У цьому випадку необхідно переконати інспектора ДАІ у відсутності такої необхідності, оскільки немає особи, що керує авто, адже транспорт припаркований і не рухався до появи ДАІ, а якщо правоохоронець наполягатиме, то можна відмовитися від такого огляду (оскільки в ньому немає потреби, якщо ви вже випили). У цьому випадку інспектор має скласти протокол про адміністративне правопорушення, запросивши двох свідків.
Отже, аргументи для працівника ДАІ, які повинні бути зазначені у протоколі, якщо інспектор все-таки вирішить його скласти:
1. Вживати алкоголь у салоні авто не заборонено (якщо сам факт уживання спиртних напоїв не є порушенням інших норм законодавства про адміністративні правопорушення, про що детальніше розповімо в наступній публікації під рубрикою «Шпаргалка для водія»).
2. Теплий капот авто не є доказом керування транспортом у нетверезому вигляді.
3. У випадку вимоги проведення медичного огляду на предмет наявності алкоголю в крові й відмови пройти такий огляд у протоколі про адміністративне правопорушення потрібно вказати, що транспортний засіб був припаркований, ним ніхто не керував, а також наполягати на фіксації показань свідків у протоколі про місце перебування машини, суті суперечки з інспектором ДАІ та інших доказів на користь водія.
4. Не передавайте в руки співробітнику ДАІ документи на автомобіль і посвідчення на право керування авто (згідно із законодавством ви повинні лише пред’явити їх для ознайомлення, тобто ознайомитися з ними інспектор може, коли водій тримає їх у руках).
Стаття підготована з використанням
«Голос України»
N 13, від 24 січня 2014 р.
Авт. Сергій Демський
P.S. Але звертаю Вашу увагу на те, що дана стаття ніяк не може бути використана в якості інструкції по застосуванню в разі керування авто в нетверезому стані, тож бажаю успіхів та здоров’я! Будьте обережні за кермом!
З Повагою, Галкіна Н.М.