Мій чоловік сплачує 25 % свого місячного доходу своїй дочці від першого шлюбу, якій 14 років. Разом з чоловіком ми виховуємо спільного сина 4-х років. Нещодавно з’ясувалось, що у чоловіка є ще позашлюбна дитина 16 років. Її мати подала позов про встановлення аліментів та за рішенням суду мій чоловік ще 1/3 свого доходу сплачує за позашлюбну дитину. Таким чином, на утримання нашого спільного сина та на проживання двох дорослих людей залишається мізерна частка його заробітної плати та моя платня державного службовця. Кілька тижнів тому дізнались, що мати позашлюбної дитини збирається подавати позов про продовження сплати аліментів, тому що дитина поступає навчатися до коледжу, тобто чоловік має сплачувати аліменти їй до 23 років. Як можна полегшити такий тягар або відмовитися виплачувати аліменти?
Наталія В. м. Київ
Відмовитись сплачувати аліменти не вдасться. Проте можна спробувати зменшити їх розмір, це передбачено ст. 192 Сімейного кодексу України. Розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я когось із них та в інших випадках, передбачених Сімейним кодексом. Крім цього, розмір аліментів може бути зменшено, якщо дитина перебуває на утриманні держави, територіальної громади або юридичної особи, за заявою батьків, уповноваженого територіальної громади юридичної особи, на утриманні якої перебуває дитина, та за згодою органу опіки і піклування.
Крім цього, відповідно до ч. 3 ст. 70 Закону України «Про виконавче провадження» максимальний розмір аліментів, які стягуються з боржника, не повинен перевищувати 50 відсотків заробітної плати цієї особи. Тобто всі відрахування (за винятком податків), які сплачує Ваш чоловік, у сумі не мають перевищувати половину його доходу. Якщо він має не постійний (мінливий) дохід, то визначення розміру аліментів покладається на суд та воно буде здійснюватися у твердій грошовій сумі відповідно до ст. 184 Сімейного кодексу України.
А відповідно до ст. 128 Кодексу законів про працю України при відрахуванні з заробітної плати за кількома виконавчими документами за працівником у будь-якому разі повинно бути збережено п’ятдесят процентів заробітку. Тобто примусити вас сплачувати 3/4 вашої заробітної плати ніхто не має права.
Крім цього, при сплаті аліментів Вам обов’язково необхідно отримувати підтвердження сплати (розписка, квитанція про сплату), такі докази потрібні будуть, якщо будь-яке питання буде розглядатися у судовому порядку.
Статья подготовлена ЮЦ «Гарант» с использованием источника:
«Юридичний Вісник України» N 21, від 25 — 31 травня 2013 р.