Це радше політичне рішення, оскільки закон про акціонерні товариства потребує багатьох системних змін
13 січня Верховна Рада схвалила зміни до ст. 41 Закону України «Про акціонерні товариства» (щодо кворуму загальних зборів акціонерних товариств), відповідно до яких кворум загальних зборів акціонерів АТ з 60% було знижено до 50% + 1 акція.
Цікавим є те, що згідно з чинним законом, більшість рішень ухвалюється простою більшістю голосів, проте провести загальні збори, маючи просту більшість голосів, часто просто неможливо, оскільки встановлено більш високий кворум для проведення загальних зборів – 60% голосуючих акцій.
Однак пакети акцій в АТ роками формувалися з розрахунку кворуму в 60%, тому його зниження неминуче призведе до нових корпоративних спорів. Для одних акціонерів це добре, для інших – навпаки. Можливо, для уникнення цього ВР відстрочила набрання чинності цими нормами для деяких категорій АТ: для акціонерних товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави і в якому держава є власником 50 і більше відсотків простих акцій – з моменту опублікування; для інших АТ – з 1 січня 2016 р.
Встановлення різного часу введення в дію для різних акціонерних товариств суперечить ст.13 Конституції України, відповідно до якої усі суб’єкти права власності рівні перед законом, та положенням Цивільного кодексу України. Це може стати формальною причиною для ветування закону президентом, оскільки незрозумілим є остаточний текст редакції цієї норми, за який проголосували депутати і відповідно, чи поширюватиметься він на Укрнафту, через яку вказані зміни і приймались.
Проте вказане рішення, на нашу думку, є позитивним, оскільки склалася практика блокування (шляхом простої неявки) міноритарними акціонерами, що володіють від 40% до 50% акцій, загальних зборів АТ, внаслідок чого важливі рішення не можуть бути ухвалені. Водночас зміниться вартість пакетів акцій АТ. Контрольний пакет 50% + 1 акція подорожчає, а пакет 40-50%, відповідно, подешевшає.
Взагалі, це радше політичне рішення, оскільки закон про акціонерні товариства потребує багатьох системних змін, серед яких кворум не є головним.
Дмитро Погребняк, партнер Юридичного центру «Гарант».